• Hard Boiled

    ★★★★

  • Deep Cover

    ★★★½

  • The Player

    ★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Boyz n the Hood

    ★★★½

  • Point Break

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Days of Being Wild

    ★★★★½

  • Rocky V

    ★★

  • Home Alone

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • Rain Man

    ★★★½

  • The Land Before Time

    ★★★½

  • Akira

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★½

  • As Tears Go By

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Spaceballs

    ★★★

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★

  • Raising Arizona

    ★★★½

  • Hoosiers

    ★★★

  • Stand by Me

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Top Gun

    ★★★★

  • Rocky IV

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • The Terminator

    ★★★½

  • Blood Simple

    ★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★

  • Paris, Texas

    ★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★

  • Rocky III

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Blow Out

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★

  • Thief

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★½

  • Rocky II

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Breaking Away

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • Grease

    ★★★

  • House

    ★★★½