• Friday the 13th

    ★★½

  • Rocky II

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Breaking Away

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • Grease

    ★★★

  • House

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★

  • Rocky

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Night Moves

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • California Split

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★