• Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Babyteeth

    ★★★½

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Fisherman’s Friends

    ★★½

  • Us

    ★★★½

  • Saint Frances

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★

  • The Beach Bum

    ★½

  • Yes, God, Yes

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Driveways

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Widows

    ★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Vox Lux

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Game Night

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Searching

    ★★★½