Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
Edit this entry  
09
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Another Year

Another Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
A Childhood

A Childhood

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Don’t Cry, Pretty Girls!

Don’t Cry, Pretty Girls!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Queen & Country

Queen & Country

2014
×
★½
Edit this entry  
26
Churchill's Secret

Churchill's Secret

2016
×
★★
Edit this entry  
24
The German Lesson

The German Lesson

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cherry

Cherry

2021
×
Edit this entry  
18
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★
Edit this entry  
16
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
I Am Woman

I Am Woman

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
If It Were Love

If It Were Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Finding 'Ohana

Finding 'Ohana

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Winter Song

Winter Song

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★½
Edit this entry  
09
Meanwhile on Earth

Meanwhile on Earth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry