Pond has logged 66 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Take the 10

Take the 10

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Most Hated Woman in America

The Most Hated Woman in America

2017
×
★½
Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Handsome: A Netflix Mystery Movie

Handsome: A Netflix Mystery Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The After Party

The After Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Father

Like Father

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To Keep the Light

To Keep the Light

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Papillon

Papillon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Message from the King

Message from the King

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Open House

The Open House

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Aardvark

Aardvark

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Warning

The Warning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Package

The Package

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Step Sisters

Step Sisters

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Extinction

Extinction

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
First Match

First Match

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry