pononoke has logged 67 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Malina

Malina

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maquia: When the Promised Flower Blooms

Maquia: When the Promised Flower Blooms

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Push

Push

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Rainy Days

My Rainy Days

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Flying Colors

Flying Colors

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Summer of Camp Caprice

Summer of Camp Caprice

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry