Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Defying Acts

Death Defying Acts

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy Virtue

Easy Virtue

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
She's All That

She's All That

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pompeii

Pompeii

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
29
Secret Magic Control Agency

Secret Magic Control Agency

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Witness

The Invisible Witness

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Summer '03

Summer '03

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cool World

Cool World

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Shoes and the Seven Dwarfs

Red Shoes and the Seven Dwarfs

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry