• Lion

    Lion

    ★★★½

    the slowly tarzanization of dev patel

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    the old ladies gossiping about people they see on the street is the most accurate part of what is italian culture

  • Game Night

    Game Night

    ★★★

    brooks is not a good person, but at least he gave me some useful tips on how to cheat on battleship

  • Death Defying Acts

    Death Defying Acts

    ★★

    there's something incestuous about the relationship between mary and harry, cuz falling in love with a woman that constantly reminds you of your mother it's not normal, right?

  • Life Is Beautiful

    Life Is Beautiful

    ★★★★½

    am i a fake italian for having seen this movie for the first time only today?

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    never thought people would fight over some curry

  • Easy Virtue

    Easy Virtue

    ★★★½

    my anger issues would not have endured the argument with john's mom, i would have burned the house with her inside

    (jk... unless 👀)

  • Cinderella

    Cinderella

    maybe they decided to hire camila for how good she is at making people believe her relationship with shawn is genuine and not at all a pr stunt

  • He's All That

    He's All That

    OK BUT THE MISSED OPPORTUNITY of putting this movie in the same universe as "she's all that", since there is already laney and brock???

    only references don't make much sense since the characters have different names

  • She's All That

    She's All That

    ★½

    zach was not sure about which prestigious university to go to*, wasn't a certain elle from "kissing booth 2" undecided about the same thing?



    *(he was also under pressure because of his father)

  • Anna Karenina

    Anna Karenina

    ★★★½

    the fact that joe wright decided to make mr darcy and lizzie SIBLINGS in this movie was a bold and atrocious choice

    pride and prejudice (2005) doesn't make me feel the same way as before now 😩

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    ★★★★

    bernadette, mitzi and felicia would do so good on tik tok, since they lyp sync PERFECTLY, that even charlie d'amelio would fear them