PopcornIdeology has logged 37 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★½
Edit this entry  
23
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ecstasy of the Angels

Ecstasy of the Angels

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inflatable Sex Doll of the Wastelands

Inflatable Sex Doll of the Wastelands

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rain

Rain

1929
×
Edit this entry  
01
Thunder

Thunder

1982
×
Read the review Edit this entry