Pranav Rao has logged 1,898 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★
Edit this entry  
07
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bad Seed

Bad Seed

1934
×
★★★
Edit this entry  
07
And What Is the Summer Saying

And What Is the Summer Saying

2018
×
Edit this entry  
07
Watermelon, Fish and Half Ghost

Watermelon, Fish and Half Ghost

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nadodikkattu

Nadodikkattu

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Residue

Residue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Capone

Capone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Annie

Annie

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
Victory

Victory

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Phobia

Phobia

1980
×
Edit this entry  
01
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
★½
Edit this entry  
30
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★
Edit this entry  
30
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Kremlin Letter

The Kremlin Letter

1970
×
★★★½
Edit this entry