• Loki

    Loki

    ★★★½

    This was good! Had zero expectations cus I find this character insufferable but damn came out actually kinda liking him. The show itself is surprisingly well rounded, with a concept like this it's really easy to devolve into sniffing one's own farts while dropping copious amounts of fan service but while it does that it doesn't sacrifice it's main mystique. Some of the action is kinda wack but overall it's pretty much the most robust package of the D+ lot. Looking forward to season 2 and this getting removed from the site!

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★½

    Very flawed but I came in for Big Monke vs Spicy Lizard and it delivered so who cares!

  • Lamb

    Lamb

    ★★★

    Peculiar film, one of those marmite experiences. I think as a concept it's pretty fresh but the approach and structure feels too self satisfied to leave much of an impact. Not bad tho but not something I can see myself revisiting.

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★★½

    Stephen Graham is as expected a class act, but damn what a shocker to find a film that matches his chaotic energy! Probably one of the few times a single take truly added to the scope and scale of the odds the character are facing, tense and taut in the best of ways. By the end it's almost a relief it ends if the unknowing wasn't so agonizing, but that's just the business.

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    Nothing hits better than a dark comedy with a healthy slice of realism topped with a fine sprinkle of fantasia, Sean and Simon have fantastic energy with one another you can really see this clear spark with each shot and highlight it's so purposeful while maintaining a genuine sense of spontaneity that's really the special sauce that makes this so much more. Absolutely looking forward to checking more of Baker's works.

  • Minority Report

    Minority Report

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Dick' short story was very flashy and tense compared to his usual introspective stuff but it did have quite a few moments of genius Spielberg adapts most of it really well albeit completely changed, but the core struggle feels iffy in execution. A moral dilemma vs a paradoxical one feels it'd have a more definite ending point on either one of the sides, the sorta bite less ending feels detrimental to the movie but still I love it quite a…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Trash adaptation, 3 episodes worth of plot stretched out to 6. Episode 3 the only one where they didn't fumble the bag or completely waste everyone' time, Hailee and Tony were enjoying themselves while Pugh was doing her borat voice to pad out the runtime. Shout out to Renner delivering the most tired performance while also channeling his Dahmer energy somehow, Maya a silver lining hoping that Echo series is good they best just xerox copy shit from comics with…

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan

    ★★★★

    Great movie without a doubt easy to see why it was so monumental, on a technical level there aren't any issues ofc they wouldn't be it's Spielberg after all but the story does kinda feel irksome at bits. I've seen a lot of debates about this not being sufficiently anti-war or this being outright propaganda but mainly for it's various issues the different shades it shows does leave a lasting impression of what effect war has. Is it perfect? Nah…

  • Amistad

    Amistad

    ★★★

    Hearts in the right place, the film just doesn't completely manage to reflect that but still Spielberg once again proves he's in a class of his own when it comes to his job. So many cool moments, honestly if he just completely went with a fantasy angle and made a film about runaway slaves killing slavers I'd watch the shit out of that cause goddamn the first half is so good with that. But alas, still decent flick I haven't seen a particularly bad film from him yet.

  • The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★★★

    Very surprised by the general consensus, granted I too didn't like it but kid me was a bit too fickle. In some way I do understand that this feels like a letdown in comparison to it's forever amazing predecessor but really no matter what Spielberg chose to go with that'd be the normal reaction. That said I really dig what he did here, the harsh contrasts between naturalism and capitalism is very entertaining to watch unfold "life finds a way"…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    After years of teen comedies and pop culture shenanigans Peter finally gets a taste of the Peter luck pretty much entirely changing the course for the direction the character will go in from this point onwards. Can't believe they actually managed to make it more of a Spider-man movie than any entry before instead of a lame nostalgia bait fix like that was what I was expecting from these guys! Actual consequences, Peter coming to terms with the effect his…

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Let's get the bad out of the way, Ansel is miscast man feels wooden as all hell throughout most of the affair. Especially during key scenes when he tries to emote it feels like I'm looking at cat trying to barf out a hair ball. The movie really feels it's time, as in there's not the similar amount of urgency the og has there are quite a few points where it can just outright feel slow but personally I didn't…