premoh has logged 50 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Last of the Grads

Last of the Grads

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★½
Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry