Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
A Dramatic Film

A Dramatic Film

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★★
Edit this entry  
29
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Point

The Point

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Liberte

Liberte

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
Edit this entry  
07
The River

The River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★
Edit this entry