Tyler has logged 55 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chaplin

Chaplin

1992
×
Edit this entry  
31
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gridiron Gang

Gridiron Gang

2006
×
Edit this entry  
28
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
Edit this entry  
28
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Read prior review Edit this entry  
28
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
Edit this entry  
27
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Edit this entry  
27
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Spartacus

Spartacus

1960
×
Read prior review Edit this entry  
27
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read prior review Edit this entry  
24
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
Edit this entry  
21
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Edit this entry  
20
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1998
×
Edit this entry  
19
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
Edit this entry  
19
Hesher

Hesher

2010
×
Edit this entry  
19
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
Read prior review Edit this entry  
19
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
Edit this entry  
18
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
Edit this entry  
18
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
Edit this entry  
17
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deadpool

Deadpool

2016
×
Edit this entry  
15
Compliance

Compliance

2012
×
Edit this entry  
14
Tusk

Tusk

2014
×
Edit this entry  
14
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
Edit this entry  
14
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read prior review Edit this entry  
12
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
Read prior review Edit this entry  
11
Twister

Twister

1996
×
Edit this entry  
10
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Read prior review Edit this entry  
10
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
Edit this entry  
09
Modern Times

Modern Times

1936
×
Edit this entry  
09
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Edit this entry  
08
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
07
City Lights

City Lights

1931
×
Read prior review Edit this entry  
06
The Open House

The Open House

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Young Adult

Young Adult

2011
×
Edit this entry  
05
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry