Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Copy Shop

Copy Shop

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amphibian Man

Amphibian Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Redistribution

Redistribution

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Art: In the Absence of Light

Black Art: In the Absence of Light

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alfie

Alfie

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Boy Downstairs

The Boy Downstairs

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pixel Perfect

Pixel Perfect

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry