• While We're Young

    ★★★

  • The One I Love

    ★★★★

  • Get on Up

    ★★★★

  • Boogaloo and Graham

    ★★★

  • Ticky Tacky

    ★★★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • The Fault in Our Stars

  • Creep

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Babadook

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Whiplash

  • Frozen

  • Her

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★

  • Palo Alto

    ★★

  • Drinking Buddies

  • About Time

    ★★½

  • King's Gym

    ★★★½

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Don Jon

  • Monsters University

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★½

  • Urban Rashomon

    ★★★★½

  • The Croods

    ★★★½

  • Charlie Countryman

  • Blackfish

  • The Spectacular Now

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

  • Pitch Perfect

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★½

  • Mud

    ★★★½

  • Laurence Anyways

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Hunger Games

  • Radio Rebel

  • LOL

    ★½

  • Marina Abramović: The Artist Is Present

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

  • The Help

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • The Art of Getting By

  • Midnight in Paris

    ★★★

  • Sharpay's Fabulous Adventure

  • Lemonade Mouth

  • Water for Elephants

    ★★★

  • One Day

    ★★★

  • The Strange Thing About the Johnsons

    ★★½

  • True Grit

    ★★★★

  • Avalon High

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • Burlesque

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★

  • Submarine

    ★★★

  • Easy A

    ★★★½

  • I'm Still Here

    ★★★

  • Camp Rock 2: The Final Jam

  • Eat Pray Love

    ★★

  • Charlie St. Cloud

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★½

  • 16 Wishes

  • The Last Song

  • Bill Cunningham New York

    ★★★★★