• Edward Scissorhands

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Ghost

  • The Witches

    ★★★

  • Driving Miss Daisy

    ★★★★½

  • Steel Magnolias

    ★★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Say Anything...

    ★★

  • Heathers

    ★★★

  • Elvira, Mistress of the Dark

    ★★★★

  • Big

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★½

  • Stand and Deliver

    ★★★½

  • Moonstruck

    ★½

  • Dirty Dancing

    ★★★★

  • La Bamba

    ★★★½

  • The Brave Little Toaster

  • The Witches of Eastwick

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

  • Ethnic Notions

    ★★★★½

  • She's Gotta Have It

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Sloth

    ★★★★

  • Pretty in Pink

  • The Color Purple

    ★★★½

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

  • Back to the Future

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • The Karate Kid

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Sixteen Candles

  • L'Argent

    ★★★½

  • The Outsiders

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Saturday Night Fever

    ★★★½

  • House

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Jaws

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Robin Hood

    ★★½

  • Badlands

    ★★★

  • Solaris

    ★★★½

  • La Chambre

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Blow Up My Town

    ★★★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★½

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★½

  • Daisies

    ★★★★★

  • Hold Me While I'm Naked

    ★★★½

  • Amphibian Man

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • The Blob

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½