Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
20
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pass Over

Pass Over

2018
×
Edit this entry  
01
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
16
Goat Story

Goat Story

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
15
Flower

Flower

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
06
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry