paramitha has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Initiation Love

Initiation Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pink

Pink

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
This Is It

This Is It

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
You Are the Apple of My Eye

You Are the Apple of My Eye

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Table

The Table

2016
×
★★★
Edit this entry