Sort by

Grant has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jinpa

Jinpa

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hey World!

Hey World!

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
We Were Hardly More Than Children

We Were Hardly More Than Children

2019
×
Edit this entry  
21
Normal Appearances

Normal Appearances

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Take It Down

Take It Down

2018
×
Edit this entry  
20
The Image You Missed

The Image You Missed

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seeing Red: Stories of American Communists

Seeing Red: Stories of American Communists

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Wild Grass

Wild Grass

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
Union Maids

Union Maids

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
For Sama

For Sama

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
04
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Joan Mitchell, Details

Joan Mitchell, Details

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Manuelle Labor

Manuelle Labor

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
My First Film

My First Film

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Growing Up Female

Growing Up Female

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry