Kyle has logged 49 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
Edit this entry  
27
Breakin'

Breakin'

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Last Address

Last Address

2010
×
Edit this entry  
27
Made of Air

Made of Air

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Beyond Love and Evil

Beyond Love and Evil

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★
Edit this entry  
23
Wanda Sykes: Not Normal

Wanda Sykes: Not Normal

2019
×
Edit this entry  
20
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
Edit this entry  
20
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
18
La Flor

La Flor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Starfish

Starfish

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Queen

The Queen

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hidden City

The Hidden City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Glass

House of Glass

2019
×
Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jinpa

Jinpa

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frankie

Frankie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dwelling in the Fuchun Mountains

Dwelling in the Fuchun Mountains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Halt

The Halt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Edit this entry  
09
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Dog Called Money

A Dog Called Money

2019
×
Edit this entry  
08
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Flame

Flame

2018
×
Edit this entry  
06
Water and Clearing

Water and Clearing

2020
×
Edit this entry  
06
Altiplano

Altiplano

2018
×
Edit this entry  
06
Shed a Light

Shed a Light

2018
×
Edit this entry  
06
Mahogany Too

Mahogany Too

2018
×
Edit this entry  
06
A Return

A Return

2018
×
Edit this entry  
06
The Air of the Earth in Your Lungs

The Air of the Earth in Your Lungs

2018
×
Edit this entry  
06
Landing

Landing

2019
×
Edit this entry  
06
Southern Climes

Southern Climes

2018
×
Edit this entry  
06
The Trial

The Trial

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Alone

A Woman Alone

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monos

Monos

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
02
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
02
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
Greetings from Wollongong

Greetings from Wollongong

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry