Pete has logged 41 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monkey Kingdom

Monkey Kingdom

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Born in China

Born in China

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reno 911!: Miami

Reno 911!: Miami

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Newtown

Newtown

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Search of Israeli Cuisine

In Search of Israeli Cuisine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry