Patrick has logged 776 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Piranha

Piranha

1978
×
★★
Edit this entry  
27
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Savages

Savages

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★
Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Making Dazed

Making Dazed

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
1BR

1BR

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twins

Twins

1988
×
★★½
Edit this entry  
14
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Baby God

Baby God

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry