• Roller Girl

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • Enemy

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Blue Ruin

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★½

  • Troll Hunter

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★½

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • World's Greatest Dad

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★½

  • Ponyo

    ★★★★

  • Hellboy II: The Golden Army

    ★★★½

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • The Mist

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Slither

    ★★★★★

  • The Last King of Scotland

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★½

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Cruise

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Matilda

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Pom Poko

    ★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • My Own Private Idaho

    ★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★

  • Dune

    ★★

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Grey Gardens

    ★★★