Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Night in the Woods

A Night in the Woods

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Ashburn Waters

Ashburn Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Assent

The Assent

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Still/Born

Still/Born

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Z

Z

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry