• The Matrix Revolutions

    ★½

  • Open Water

    ½

  • Elf

    ★★★½

  • School of Rock

    ★★★½

  • The Room

    ½

  • Hulk

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • The Matrix Reloaded

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • The Ring

    ★★★½

  • Signs

    ★★★

  • Hero

    ★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ½

  • May

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Madame Winger Makes a Film: A Survival Guide for the 21st Century

  • Shrek

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★½

  • Cast Away

    ★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★½

  • Unbreakable

    ★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★½

  • Rejected

  • Scary Movie

    ★½

  • Mission: Impossible II

    ★½

  • Battlefield Earth

    ½

  • Leprechaun in the Hood

    ½

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Small Change

  • Audition

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • The Matrix

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • Halloweentown

  • Run Lola Run

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Cube

    ★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★★★★

  • Leprechaun 4: In Space

    ½

  • The Crucible

    ★★½

  • Space Jam

    ★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Jumanji

    ★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Leprechaun 3

    ½

  • Pocahontas

    ★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Ah, L'Amour

  • Felidae

    ★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Pom Poko

    ★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • Leprechaun 2

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Leprechaun

    ½

  • Candyman

    ★★★

  • Unforgiven

    ★★★½

  • My Cousin Vinny

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★