• Blade Runner

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Humanoids from the Deep

  • Mad Max

    ★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • House

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Three Transitions

  • Deliverance

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★½

  • Mothlight

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Lines: Vertical

  • Free Radicals

  • Angel

  • White Christmas

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • No. 3: Interwoven

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★½

  • L'Assommoir

  • Rescued by Rover

  • Railroad Smashup

  • Driving Cattle to Pasture

  • Automobile Parade on the Coney Island Boulevard

  • The Big Swallow

  • Washing Gold on 20 Above Hunker, Klondike

  • Eagle Dance, Pueblo Indians

  • Chinese Procession

  • Street Scene, San Diego

  • Seminary Girls

  • Sandow

  • Serpentine Dance

  • Feeding the Doves

  • The Kiss

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Glenroy Brothers (Comic Boxing)

  • The Barbershop

  • The Cock Fight

  • Sallie Gardner at a Gallop