• Raise the Red Lantern

    Raise the Red Lantern

    ★★★★

    The dvd that I watched this on had some of the worst quality I’ve ever seen before. It looked like 144p, so a lot of the beautiful sets and color design were totally lost. The subtitles here were also waaaaay off. Incorrectly spelled words and mistranslations left and right.

    That being said, I still really love this movie. Highly highly recommended. The long shots, the unique dynamics between all of the women, they ways they find to mess with each other, the great cinematography and composition, it’s all stunning
    ❤️🧡💙💚💜💛💖

  • Seaspiracy

    Seaspiracy

    ★★★

    This would have been a masterpiece if it’s presentation had been toned down from the flashy quick cut nonsense that was going on here. The documentary also feels quite unfocused and anecdotal over the thesis driven undercover documentary film that I was expecting.

    Dominion is another documentary based on uncovering gruesome truths about large scale food industries, but that documentary does it in a way that doesn’t feel like some sort of weird spy espionage thriller. I would have much…

  • Nightmare Cinema

    Nightmare Cinema

    ★★

    I think I just have a weird boner for horror anthologies.

    1st segment: teenagers in the woods surviving against a slasher bullshit for the first half, then weird alien horror next. Troupey as hell. 3/10

    2nd segment: creepy body horror plastic surgery nightmare. Didn’t mind this one. It didn’t overstay its runtime and it was able to provide some creepy concept makeup effects. Ending was a bit meh. Minus one point for that third tiddy. 5/10

    3rd segment: stupid garbage…

  • The Hunt

    The Hunt

    ★½

    That was some lame ass garbage

    This movie seemed to be made perfectly to annoy me. The movie is so blatant and obnoxious that even some of the fun gore and violence couldn’t keep me entertained for long, not to mention that’s it’s all been done in much better films anyways.

    This movie thinks that portraying stereotypes and exaggerating negative aspects of communities is somehow making a bold statement and criticism of modern day politics, when in reality it has…

  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★

    Second movie I’ve seen in a row starring Don Cheadle

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    Emoji movie tier trash. Watch if you wanna get jizzed on from Warner Brothers and LeBron James jerking themselves off for 2 hours.

  • Space Jam

    Space Jam

    ★★★

    When Bill Murray walked in during the last 5 minutes I fucking lost it. I was crying with laughter. The simple fact that this movie exists is just pure magic.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★½

    That was the most marvely marvel movie I’ve seen in a loooong time.

    [Very mild spoilers ahead]

    This super top secret shadow organization that is impossible to track down and basically runs the whole world through a super secret network of assassins and political manipulation is run by a villain in a giant, miles wide floating atmospheric spaceship fortress. Alright then I guess. 

    The amount of times that characters blow up and then survive in this movie is genuinely absurd.…

  • Luca

    Luca

    ★★½

    This was super cute and I had a pretty fun time! I liked the music, the setting 🤤 and the visual style. It’s about fucking time that Pixar changed up their character designs after 20 years.

    However this movie isn’t held together very well from a story standpoint. Nearly all of the conflicts are 1.) resolved waaaay too quickly, and 2.) are brought about in a somewhat forced way. Not only that but the movie is incredibly derivative of a…

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★

    Me and my friend laughed our way through this entire film. By the time the movie ended I was completely out of breath and my facial muscles were cramping up.

    One of the best movie watching experiences I’ve had in a long long time. The last 45 minutes were pure cinematic awesomeness

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

    Literally one of the best movies ever, don’t even try and convince me otherwise 😘

  • Mad Max

    Mad Max

    ★★½

    Small budget Australian action movie made in the 70s? Sure, why not?

    Compared to the holy grail that is Fury Road, the original mad max leaves quite a bit to be desired, mostly in terms of how scenes and the overall story play out. It feels very disconnected and bumpy. Certain scenes, characters, and actions leave me scratching my head wondering why they were in the film at all. A lot of scenes don’t flow well into the next, and…