Jerry McGlothlin has logged 49 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home

Home

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Despair

Despair

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eye in the Labyrinth

Eye in the Labyrinth

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ville Marie

Ville Marie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Countdown

Countdown

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry