Lizzy has logged 96 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Edit this entry  
30
Serenity

Serenity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Voices from Beyond

Voices from Beyond

1991
×
★★
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★
Edit this entry  
27
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Faults

Faults

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★½
Edit this entry  
21
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Excision

Excision

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ten Years

Ten Years

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Every Day

Every Day

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rezeta

Rezeta

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry