Lizzy has logged 66 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★
Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Other People

Other People

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tramps

Tramps

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Porto

Porto

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry