ellis has logged 283 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Story

True Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Entourage

Entourage

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry