ellis has logged 34 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry