• Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

  • Happiest Season

  • Reunion

  • Rebecca

  • The Lobby

  • A Night at the Opera

  • The Trial of the Chicago 7

  • There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

  • On the Rocks

  • Freeland

  • Lovers Rock

  • Nomadland

  • The Devil All the Time

  • 76 Days

  • Beginning

  • Notturno

  • Night of the Kings

  • The Disciple

  • The Outside Story

  • Black Is King

  • She Dies Tomorrow

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Athlete A

  • Greyhound

  • Da 5 Bloods

  • The Lovebirds

  • TFW No GF

  • My Darling Vivian

  • I've Been Afraid

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★½

  • Mulan

  • Hillary

  • Days

  • Isabella

  • The Woman Who Ran

  • Undine

    ★★★½

  • The Salt of Tears

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

  • Her Name Was Europa

  • The Calming

  • Malmkrog

  • Gretel & Hansel

  • Minari

  • The Truffle Hunters

  • Palm Springs

  • Welcome to Chechnya

  • Wendy

  • Shirley

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

  • Boys State

  • Christmas On My Mind

    ★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Knight Before Christmas

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Gunpowder Heart

  • Lady and the Tramp

  • I'm Gonna Make You Love Me

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • The Irishman

  • Seventeen

    ★★★

  • Selfie

  • Harriet

    ★★★½

  • Jojo Rabbit