Sort by

Brandon has logged 88 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Message in a Bottle

Message in a Bottle

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Architecture of Reassurance

The Architecture of Reassurance

2000
×
Edit this entry  
30
Not I

Not I

2000
×
Edit this entry  
30
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Aftermath

Aftermath

1994
×
Edit this entry  
30
An Unfinished Life

An Unfinished Life

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
½
Read prior review Edit this entry  
30
Jim Gaffigan: Beyond the Pale

Jim Gaffigan: Beyond the Pale

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bugsy

Bugsy

1991
×
Read the review Edit this entry  
29
Evolution

Evolution

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Red Velvet

Red Velvet

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry  
28
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War Machine

War Machine

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★½
Edit this entry  
26
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
★★
Edit this entry  
26
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★
Edit this entry  
21
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
America Is Waiting

America Is Waiting

1981
×
Edit this entry  
20
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
From Straight A's to XXX

From Straight A's to XXX

2017
×
½
Edit this entry  
19
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
19
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry