Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beware, My Lovely

Beware, My Lovely

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
This Above All

This Above All

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Berlin Express

Berlin Express

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ruby Gentry

Ruby Gentry

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Woman

The Strange Woman

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★
Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Cover the Waterfront

I Cover the Waterfront

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Road to Rio

Road to Rio

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
That Wonderful Urge

That Wonderful Urge

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Made for Each Other

Made for Each Other

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
Edit this entry