bleary has logged 16 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry