medea has logged 273 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Candy

Candy

2006
×
★★
Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Leyla Everlasting

Leyla Everlasting

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Hook

Hook

1991
×
Read the review Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
13
Ophelia

Ophelia

2018
×
Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
½
Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Antigone

Antigone

1992
×
★★½
Edit this entry  
16
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Edit this entry  
15
My Dreams, My Love and You

My Dreams, My Love and You

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kadının Adı Yok

Kadının Adı Yok

1988
×
★★
Edit this entry  
07
How to Save Asiye

How to Save Asiye

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Woman to be Hanged

The Woman to be Hanged

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Her Name Is Vasfiye

Her Name Is Vasfiye

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Salako

Salako

1974
×
Edit this entry  
04
Feyzo, the Polite One

Feyzo, the Polite One

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Aaahh Belinda

Aaahh Belinda

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Girl with the Red Scarf

The Girl with the Red Scarf

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ah, Beautiful Istanbul

Ah, Beautiful Istanbul

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
365 Days

365 Days

2020
×
½
Edit this entry