Hipster has written 223 reviews for films during 2021.

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★★

    "We lost 19 of our best guys" is the best written, and best delivered, joke at the movies in a very long time. This movie fucking FLOORED me.

    Also, Ray Romano in the hospital cafeteria may have been the funniest moment of the year. I had trouble breathing for 5 minutes. The way he plays this part super low key (with a few outbursts) is just amazing.

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★

    Deeper and more substantial than it looks at first glance. It's to Cuarón's credit that even at its most raunchy and ribald, Tu Mam keeps its wits, its heart and its soul. The director's unadulterated thrill in making the movie shines through in every frame. What makes this film so unexpectedly strong and affecting is its frank portrayal of how we actually process our life experiences. If adolescent sex comedies were made with brains and soul instead of glands and attitude, they could look a lot like this ribald but touching road movie from Mexico ...

  • Secretary

    Secretary

    ★★★

    so this is what Robert California was doing before Dunder Mifflin? makes sense

  • Lolita

    Lolita

    ★★★★

    I feel like I should tread carefully, and begin by saying just because I think Lolita merits the highest rating, it does not mean I’m giving the movie a flat out recommendation. This film is disturbing, make no mistake. It explores a taboo subject matter and the darkest sides of human nature simultaneously, neither of which are particularly comforting places to be. But it does so with a sense of honesty. The purpose of the exploration is not to revel…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    This movie is so strange. It's basically a flat out comedy for a good hour and Carnage is treated like a b plot. You'd think a movie starring a serial killer as one of the titular characters would have a more grim/serious tone. I think the PG13 rating also definitely hurt it as it really takes the gruesomeness of Carnage away. Venom randomly going to a rave is not something I ever thought I'd see in a movie nor did…

  • Venom

    Venom

    ★★★

    I just find it hilarious that Venom's motivation for sticking around and saving humanity is "Well I'm a loser on symbiote world but here I can be the coolest kid on the block". He is basically the runt of the symbiotes. I love that they threw that in the movie ... Like just the thought that the symbiotes have a social pecking order of their own. Also, That symbiote vs symbiote fight at the end was a mess to watch but boy did it look expensive.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    MCU Peter: "How did you do that?"

    TASM Peter: "I had experience, kid."

    *SOBS*

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Two words.

    TONY LEUNG.

    Hopefully audiences will be interested to discover more of his work after this. Easily one of the best elements of the whole thing. He was cold and cunning, detached from his own humanity and yet suffered from a very human problem. Tony really brought life to the role. It's his relationship with Simu that fuels the final act and keeps the big CGI battle from feeling too stale. One of my favorite villain portrayals in the…

  • Good Boys

    Good Boys

    ★★★★

    "Are we 5th graders, or are we 6th graders?"
    Charges screaming into oncoming traffic

    Ah, childhood

    It's like Franklin, Michael, and Trevor from GTA V when they were kids.

  • Secret Sunshine

    Secret Sunshine

    ★★★½

    This film can be different things to different people and be equally effective in any of its interpretations. Even as the film piles awkwardness and suffering upon its character, it never feels exploitative or emotionally manipulative, maintaining a restrained tone entirely devoid of melodrama. Put simply, Secret Sunshine shows how religion uses us and how we use religion. A film about the lies we tell ourselves in order to live, it suggests that there may be no bigger lie than religion—but also acknowledges that sometimes lies are necessary.

  • Poetry

    Poetry

    ★★★

    POETRY is, inevitably, a film that strives to be poetic throughout, and yet come the end a few infuriating flaws detract from the experience. The first is the running time, which is way too long for such a slender story. I know this was intended to be a realistic mood piece, dealing with the older generation so that a slow and sedate pace reflects the lives of the characters, but seriously? An hour could easily have been cut out to…

  • Oasis

    Oasis

    ★★★★½

    Films don’t come much rawer than or as emotionally challenging as ‘Oasis’. No movie in recent memory has translated so clearly the secret language of lovers normally lost on the rest of the world. Perhaps the most harrowing screen romance ever. What makes this film absolutely fantastic but also terrifying at the same time is not how it portrays raw human emotions but the inability to escape the prison made of them. If deep humanism and filmic craft are your criteria, it's one of the best world movies ever made. Period.