• A Million Ways to Die in the West

    A Million Ways to Die in the West

    It's pretty good at delivering gags, but when it comes to actual plotting the movie falls short. The romance at the heart of it all is cliche. Unfortunately the plot weighs the movie down, acting as an anchor of mediocrity. The film is at it's worse when it's trying to be serious and actually make you care about what's going on. It can be a funny film, but you have to put up with the boring romance and conflict. If…

  • Ted 2

    Ted 2

    ★★½

    If you're a fan of the first Ted movie you'll probably enjoy the second as well but I think everybody can pretty much agree the first one was a lot funnier. The performances are still decent with some laughs, the biggest problem is is the ho-hum story that isn't engaging. The freshness from the first movie is gone as well. All in all Ted 2 is a slightly fun little comedy if you enjoyed the first one just don't expect it to be as good.

  • Ted

    Ted

    ★★★

    I didn't walk into TED expecting a masterpiece of a film. I just walked into the film expecting a fun movie about a lazy bear and his friend. And that is exactly what I got.

    Do not come into this movie expecting anything great, just know that you will probably get some pretty hard laughs out of it and that's it.

    Mark Wahlberg and TED have very good chemistry and it is very fun to see them together in all…

  • Her

    Her

    ★★★½

    Intense romantic drama. Fascinating portrait of loneliness in a post-digital world. Amazingly original screenplay, concept, musics, especially colors and performance from Joaquin Phoenix.

    A cautionary tale of sorts. A forecast of what lies ahead for us as we withdraw more and more from traditional social mores. Phoenix is so very good as if he's not acting. And although this muted style is poignant, it ends up being slow and after the first hour or so, it's hard to keep focused. Still good though.

  • The Impossible

    The Impossible

    ★★★½

    Finally a disaster film done right where nature is the true villan! This film is such an amazingly harrowing, powerful and poignant true story of the strength of the human spirit. Fantastic acting, Tom Holland is a complete revelation with career best performances from both Ewan McGregor and Naomi Watts too combine all this alongside fantastic cinematography, absorbing direction, tearjerking score and jaw dropping special effects and you have a film of highest calibre. The tsunami scene is so horrifying…

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★★

    This is the first film I've seen in a long time that I had NO idea what was going to happen and only a few of my story guesses were correct while the surprises were stunning. Ex Machina is a wonderful inspection into humanity, intelligence, feminism and expectations. The whole time I felt a physical tension in my own gut watching every scene. The tension and the end are palpable. SO well done.

    In brief: four characters, one location, excellent…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★

    Annihilation has really great visuals and nice mix of tension and suspense. The film is purposely slow paced, but that doesn't take out the horror element of it. Sometimes, the core concept of the movie feels a little absurd and stupid, but sometimes it feels clever and interesting. Annihilation has very good writing and directing, but this one has a psychological layer to it that might be uncovered after multiple viewings. The last 20 minutes is incredible, the film builds to this moment. The sound score is awsome. Worth a watch. Just bare with it.

  • Hotel Mumbai

    Hotel Mumbai

    ★★★

    Hotel Mumbai is an intense thriller based on one of the most gruesome terrorist attacks in the history of India. Albeit fictionalised for the movie going audience, it has a screenplay that will keep you gripped all through its runtime. It’s brilliantly enacted by an ensemble of talented actors of which Dev Patel needs a special mention. The background score keeps the tension palpable.The level of gore and violence is surreal , so the movie may not be for everyone. In summation this is one of the best edge of seat thrillers in recent times if u don’t mind the level of violence on display.

  • Mother

    Mother

    ★★★

    'Mother' is a bit slow moving but nevertheless captivating. This is an interesting study of how far a mother would go to prove her son's innocence, and how her attitude changes as she learns more. The viewer learns the evidence as the mother does, and it was interesting to see the mystery unfold. Hye-ja Kim was excellent as Mother!

    It is well acted and filmed but it never sustained my interest for the full two hours. It would have been…

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★½

    A solid action thriller, but nothing more. Don't get me wrong, this movie was very entertaining. The soundtrack fit amazingly and I felt energized whenever a song by Muse was played in a high-octane scene. It was all the late-night, fast paced action you could want, but nothing more.

  • The Chaser

    The Chaser

    Watching a movie with such a high score, and more a Korean movie that is not the average movie that everyone likes, rises expectations a lot. I learnt that I can't trust the scores any more, and I got disappointed again. I get the point of the movie, as it seems to be the incompetence of the police department. Also showing how unfair life can be and full of injustice. This isn't new in cinema and doesn't make this movie…

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★

    Choi min-sik is menacing and down right terrifying in i saw the devil. It was such an intense and scary performance. Lee byug-han was also good. It was pretty well shot but the content was vapid and wallowing in its endless cynical suffering. I think a lot of cinema gets a pass for relying on gore and graphic violence in place of actual substance, with this film being particularly lacking in maturity. A much better korean serial killer thriller is…