• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Two words.

    TONY LEUNG.

    Hopefully audiences will be interested to discover more of his work after this. Easily one of the best elements of the whole thing. He was cold and cunning, detached from his own humanity and yet suffered from a very human problem. Tony really brought life to the role. It's his relationship with Simu that fuels the final act and keeps the big CGI battle from feeling too stale. One of my favorite villain portrayals in the…

  • Good Boys

    Good Boys

    ★★★★

    "Are we 5th graders, or are we 6th graders?"
    Charges screaming into oncoming traffic

    Ah, childhood

    It's like Franklin, Michael, and Trevor from GTA V when they were kids.

  • Secret Sunshine

    Secret Sunshine

    ★★★½

    This film can be different things to different people and be equally effective in any of its interpretations. Even as the film piles awkwardness and suffering upon its character, it never feels exploitative or emotionally manipulative, maintaining a restrained tone entirely devoid of melodrama. Put simply, Secret Sunshine shows how religion uses us and how we use religion. A film about the lies we tell ourselves in order to live, it suggests that there may be no bigger lie than religion—but also acknowledges that sometimes lies are necessary.

  • Poetry

    Poetry

    ★★★

    POETRY is, inevitably, a film that strives to be poetic throughout, and yet come the end a few infuriating flaws detract from the experience. The first is the running time, which is way too long for such a slender story. I know this was intended to be a realistic mood piece, dealing with the older generation so that a slow and sedate pace reflects the lives of the characters, but seriously? An hour could easily have been cut out to…

  • Oasis

    Oasis

    ★★★★½

    Films don’t come much rawer than or as emotionally challenging as ‘Oasis’. No movie in recent memory has translated so clearly the secret language of lovers normally lost on the rest of the world. Perhaps the most harrowing screen romance ever. What makes this film absolutely fantastic but also terrifying at the same time is not how it portrays raw human emotions but the inability to escape the prison made of them. If deep humanism and filmic craft are your criteria, it's one of the best world movies ever made. Period.

  • Burning

    Burning

    ★★★★★

    Burning is a superior thriller with a double edge ... Powerfully enigmatic and immaculately constructed ... A landmark film, stunning in execution and engrossing in its narrative. Wherever you land on the film's meaning, the picture that finally comes into view is a difficult one to shake. This is the kind of film that all but demands a second viewing in order to appreciate the complex elegance of the design, assembled from details systematically calculated to lend themselves to more…

  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant

    Nothing is more frustrating than watching a science fiction movie full of incompetent scientists doing things against common sense ... the characters from this movie are the reason why shampoo needs to have instructions. Even someone with basic knowledge of biology knows not to explore an unknown planet without a suit and a quarantine chamber.

  • Prometheus

    Prometheus

    ★★★★

    The Bald Albino saw a Cardi B video and decided it was time.

  • Alien Resurrection

    Alien Resurrection

    I've always suggested that every Alien movie was a different genre: Alien was horror, Aliens was action, Alien 3 was a thriller, and Resurrection was a COMEDY.

  • Alien³

    Alien³

    ★★★

    if that dog had belonged to John Wick...we would witness the cruelest xenomorph massacre in the entire franchise.

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★

    What I can't understand is, this movie is so simple yet so effective, you'd expect a hundred films like this to happen afterwards. Yet here we are.

    PS : You know, the queen xeno vs Ripley is like the ultimate girl fight in the history of cinema.

  • Alien

    Alien

    ★★★★

    Man, I don't know if there is a sound as horrifying as that repetitive high-pitched drone playing against that heart-beat like pulsing rhythm. That sound alone evokes such an extreme sense of fear. Most other sound effects in horror movies unsettle me but they don't cause a full on physiological reaction like that does. That sound makes you feel so trapped, claustrophobic, and just stressed out. I actually feel an immediate raise in my heart-rate when I hear it that makes me feel like I am going to go into cardiac arrest at any second. Love it!