Hipster has written 31 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Spider-Man: No Way Home is genuinely the best spiderman movie ever made thus far.

    A lot of my praise goes to Willem Dafoe. He is truly a force of nature and in the middle of so many famous names, he managed to completely steal the scene every time he was on screen. That man can truly act. He shined brighter than I thought possible.

  • Triangle

    Triangle

    ★★★★★

    One of the few movies where when it ended I just sat there like O_O ........ completely mindfucked and now I'm stuck in a time loop. I'm cursed to watch this movie over and over again.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Yes, filmmaking is a business, and everyone's in it for profit. But sometimes something comes along, and it's just a beautiful gift to the world, treasured by everyone.

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★★

    *nostalgia glasses on* it's a masterpiece
    *nostalgia glasses off* yep still a masterpiece

  • Burning

    Burning

    ★★★★★

    Burning is a superior thriller with a double edge ... Powerfully enigmatic and immaculately constructed ... A landmark film, stunning in execution and engrossing in its narrative. Wherever you land on the film's meaning, the picture that finally comes into view is a difficult one to shake. This is the kind of film that all but demands a second viewing in order to appreciate the complex elegance of the design, assembled from details systematically calculated to lend themselves to more…

  • Om Shanti Om

    Om Shanti Om

    ★★★★★

    Are we complaining? Not really, because the film's meant to be mad, mindless and zany. And we are meant to be happy, headless and nostalgic. This is Bollywood kitsch personified in that it gladly incorporates and celebrates every cliché in the book. That too with sheer glee, much admiration and some cheeky irreverence.

    Shah Rukh Khan, needless to say, is superb as always. There is no one who can do his combo of I'm-a-regular-guy-but-hey-I'm-the-king better. Of the cast, Arjun Rampal…

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    This is what drama is all about, characters just behaving. They can bring all the pain and joy a movie needs if they're not wasting time explaining why they're doing everything. The real strength of the film though lies in its authenticity. There are many scenes, characters, details and interactions that you'll swear have been lifted from your very own adolescent years. Perks deserves points for going beyond the typical coming-of-age drivel aimed at teens. Logan Lerman excels as Charlie…

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    This is the perfect film to show why it's important that not every superhero movie should be about saving the world. The stakes felt more real here than in the other big movies.

    How the fuck am I suppose to watch any other X-men movie after this? Like, this is THE END. Close the book, toss it aside and set it on fire. Are they going to even make anymore after this? And if so are they aware that it…

  • Loki

    Loki

    ★★★★★

    For All Time. Always.

    No matter how this ends, Loki has been THE MOST dynamic piece of media Marvel has ever put out. By far, the best MCU TV show yet, laying the groundwork for many phases to come.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    The whole third act will probably be the hypest shit I'll ever see in my life.

    I will never forget this group of heroes. Rabbit, Big Lebowski, Piss-Ant, Tree, Captain Hammer, Puma, Bruce Hulk, Ma Vell, Hurt Locker, Splat Widow, Iyam Ironman, Parts, Samuel L Jackson, Star-Prince, Bleecker St Magician, Señor Chang, Spider-Man the Third, the guy with wings and a shield and of course Antenna Girl. I don't remember seeing Drax, was he in this movie?

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    They got a dwarf to play a dwarf that lives on a dwarf star and he dwarfs everyone else. Aah! What a film!

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★★

    Let me go ahead and say this right at the start. This movie is as close to perfection as can be. I say it that way, because nothing can ever be truly perfect and perfection in itself is a subjective concept.

    I’ll be honest this is why I really do Movie Reviews. When something like this comes along and I know that I can’t keep myself from writing about the movie and channeling my adoration into a review that I…