rafaela has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Suicide Room

Suicide Room

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anna

Anna

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Houdini

Houdini

1953
×
★★★½
Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry