• Mister Lonely

    ★★★½

  • Paranoid Park

    ★★★★

  • No Country for Old Men

  • Boarding Gate

    ★★★½

  • Control

  • The Prestige

  • This Is England

  • Candy

    ★★★

  • The Host

    ★★★★

  • Old Joy

  • I Am a Sex Addict

    ★★★★

  • Pusher III

    ★★★★★

  • Dumplings

    ★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★

  • AV

    ★★★★★

  • Thank You for Smoking

    ★★★

  • Pusher II: With Blood on My Hands

    ★★★★★

  • Beyond Our Ken

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Primer

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Tarnation

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Party Monster

  • Lost in Translation

  • Elephant

    ★★★★★

  • Gozu

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Zero Day

    ★★★★

  • Bus 174

    ★★★★★

  • Lilya 4-ever

  • Irreversible

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★½

  • City of God

    ★★★★★

  • One Hour Photo

  • Ichi the Killer

  • You Shoot, I Shoot

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

  • The Devil's Backbone

    ★★★★

  • Traffic

    ★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Pollock

    ★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Snatch

    ★★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • American Psycho

  • I Was Possessed by God

    ★★★★★

  • Dead or Alive

    ★★★★½

  • Audition

    ★★★★★

  • Bleeder

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★

  • American History X

  • Lick the Star

  • Sombre

    ★★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★½

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★½

  • Ringu

    ★★★★

  • Cure

  • Dance with the Devil

    ★★★★★

  • Made in Hong Kong

    ★★★★★