• Face/Off

    ★★½

  • Funny Games

    ★★★★★

  • The Ice Storm

    ★★½

  • Fudoh: The New Generation

    ★★★★★

  • Pusher

    ★★★★★

  • Irma Vep

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Heat

  • The Day of the Beast

  • Se7en

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Björk: Vessel 1994

    ★★★★★

  • Natural Born Killers

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • I Don't Hate Las Vegas Anymore

    ★★★★★

  • Carlito's Way

    ★★★½

  • Naked

    ★★★★

  • Menace II Society

    ★★★★★

  • Sonatine

    ★★★★

  • Totally Fucked Up

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • 1991: The Year Punk Broke

    ★★★★★

  • Malcolm X

    ★★★★★

  • South Central

  • Bad Lieutenant

    ★★★★★

  • Man Bites Dog

    ★★★★★

  • Benny's Video

    ★★★★

  • Juice

  • Night on Earth

    ★★★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • Thanksgiving Prayer

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★½

  • King of New York

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★★★

  • The Vanishing

    ★★★★★

  • Patty Hearst

    ★★★½

  • The Thin Blue Line

    ★★★★★

  • Jane B. by Agnès V.

    ★★★★★

  • Straight to Hell

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

  • Blue Velvet

  • Vagabond

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Streetwise

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • À Nos Amours

  • Burroughs: The Movie

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★½

  • Angst

    ★★★★

  • The King of Comedy

  • Smithereens

    ★★★★½

  • Made in Britain

    ★★★★

  • Pixote

    ★★★★★

  • Ms .45

    ★★★★

  • Christiane F.

    ★★★★★

  • Scanners

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Cannibal Holocaust

    ★★★★★

  • Permanent Vacation

    ★★★★★