• The Driller Killer

  • The Brood

    ★★★★

  • Quadrophenia

    ★★★★★

  • Punking Out

    ★★★★★

  • Straight Time

    ★★★★★

  • Fingers

    ★★★★½

  • Jubilee

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★

  • 3 Women

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★★

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★★

  • Atman

    ★★★★★

  • The Lost Honor of Katharina Blum

    ★★★★★

  • Lenny

    ★★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★

  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

    ★★★★★

  • The Parallax View

    ★★★★★

  • General Idi Amin Dada

    ★★★½

  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

    ★★★★

  • Foxy Brown

    ★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • Lady Snowblood

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

    ★★★★½

  • Hanzo the Razor: Sword of Justice

    ★★★

  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    ★★★★

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★★

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

    ★★★★

  • Female Prisoner 701: Scorpion

    ★★★

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

    ★★★★★

  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★

  • Klute

    ★★★★★

  • The Panic in Needle Park

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★½

  • Wanda

    ★★★★

  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

    ★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★★

  • Putney Swope

    ★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Head

    ★★★★★

  • The Boston Strangler

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Made in USA

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Seconds

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • The Fire Within

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★★

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    ★★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • 12 Angry Men