• Last Letter

    ★★★½

  • Happy Old Year

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Parasite

  • Us and Them

    ★★★★½

  • Little Forest

    ★★★★

  • Shirkers

  • Die Tomorrow

    ★★★★

  • On Happiness Road

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • In This Corner of the World

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★★

  • The Red Turtle

    ★★★★★

  • After the Storm

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Cameraperson

  • Captain Fantastic

  • Heart Attack

    ★★★½

  • The Boy and the Beast

    ★★★

  • The Assassin

  • Cemetery of Splendor

    ★★½

  • Our Little Sister

    ★★★★½

  • Murmur of the Hearts

    ★★★½

  • Little Forest: Winter/Spring

    ★★★★

  • PK

    ★★

  • Little Forest: Summer/Autumn

    ★★★★

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • Snowpiercer

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Like Father, Like Son

    ★★★★★

  • The Garden of Words

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Beyond the Hills

    ★★★★

  • Pietà

  • The Act of Killing

  • Wolf Children

    ★★★★★

  • 36

    ★★★★½

  • Samsara

  • A Letter to Momo

    ★★★★½

  • You Are the Apple of My Eye

    ★★★½

  • I Wish

    ★★★★½

  • Hanezu

    ★★★½

  • Melancholia

  • Children Who Chase Lost Voices

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★★★

  • Colorful

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★½

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

  • Summer Wars

    ★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★★

  • The White Ribbon

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Mother

    ★★★★½

  • Sin Nombre

    ★★★★

  • Food, Inc.

    ★★★★

  • Cape No. 7

    ★½

  • Tropic Thunder

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Still Walking

    ★★★★★

  • Waltz with Bashir

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★½

  • La Maison en Petits Cubes

    ★★★★★

  • Happy-Go-Lucky

    ★★★★

  • Sita Sings the Blues

    ★★★

  • Man on Wire

  • Gomorrah

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Visitor

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★★