Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Teachers of Sexual Play: Modelling Vessels with the Female Body

Teachers of Sexual Play: Modelling Vessels with the Female Body

2000
×
★★
Edit this entry  
06
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midori

Midori

1992
×
★★½
Edit this entry  
26
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
26
Lupin the Third: Fujiko's Lie

Lupin the Third: Fujiko's Lie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ecstasy of the Angels

Ecstasy of the Angels

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Edit this entry