Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Thor

Thor

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
Edit this entry  
02
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Anonymously Yours

Anonymously Yours

2021
×
½
Edit this entry  
08
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Rat

The Rat

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Trial by Fire

Trial by Fire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
6 Balloons

6 Balloons

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Outsider

The Outsider

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
½
Edit this entry  
27
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry