• Lord of the Flies

    ★★½

  • The Great Escape

    ★★★½

  • 8½

    ★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★½

  • Lolita

    ★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★½

  • Spartacus

    ★★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★½

  • Detour

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★½

  • Vampyr

    ★★½

  • Frankenstein

    ★★★

  • M

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★½

  • Battleship Potemkin

    ★★½

  • The Freshman

    ★★★

  • Seven Chances

    ★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★

  • The Navigator

    ★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★½

  • Three Ages

    ★★

  • Safety Last!

    ★★★½

  • The Pilgrim

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★

  • The Kid

    ★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★

  • Tillie's Punctured Romance

    ★½